رشته معماری
          معماري
مقدمه:
  معماري بيش از آنكه علم و تكنيك باشد ذوق و سليقه و استعداد است و معمار كسي است كه طرح هاي فردي اش با نقاشي و مجسه سازي رقابت كند و در واقع بتواند مجسه اي كاربردي بسازد، دانشجوي اين رشته علاوه بر توانمندي طراحي و قدرت تجسم و خلاقيت، لازم است كه در درس رياضي بخصوص درس هندسه قوي باشد چون براي آموزش فن و تكنيك معماري بايد بر دروسي مثل هندسه كاربردي، هندسه مناظر، رياضيات وآمار تسلط كافي داشت. دردنياي امروز تامين آسايش و آرامش روحي، يكي از هدفهاي اصلي بشر بوده و بكارگيري تكنولوژي و علوم پيشرفته در طراحي و خلق فضا و اجراي پروژه هاي معماري از اهميت خاصي برخوردار است. امروزه ارتباط تصويري داراي جايگاه ارزشمندي است و نقشه كشي معماري يكي از بهترين گونه هاي آن بوده كه مورد استفاده قرار مي گيرد.
تعریف و هدف:
  دوره کاردانی پیوسته معماری یکی از دوره های آموزش عالی هدف آن تربیت افرادی است که بتوانند فاصله تخصصی بین مهندس معمار و سطوح پایین تخصصی را در کارهای طراحی و اجرايی پرکرده و در زمینه طراحی به عنوان دستیار مهندس معمار همکاری نماید.
اهمیت و ضرورت:
  وجود افرادی که بتوانند طرحهای مهندسین معمار را در زمینه های ارائه و ترسیم و رساندن یک طرح اولیه فاز يك را به فاز دو ( ترسیم نقشه های معماری و اجرایی) یاری نماید و انجام کار در تمامی زمینه های کیفی و کمی مرتبط بین مهندس معمار و افراد کم تخصص و یا بی تخصص همکاری داشته باشد، ضرورت و اهمیت این دوره راکاملأ مشخص و محرز نماید.
مشاغل فارغ التحصیلان:
1-   کار در دفاتر مهندسی مشاور به عنوان دستیار مهندس معمار
2-   کار در دفاتر فني و مهندسی ادارات مرتبط و کلیه دستگاههایی که به نحوی با کارهای طراحی و اجرای ساختمان مرتبط می باشند.
3-   نظارت در اجرای کارهای ساختمانی و معماری
4-   کار در دفاتر فنی و طراحی بعنوان كاردان معماري ساختمان
5-   طراحي، نظارت و اجراي ساختمانهاي تا سه سقف در شهرهاي درجه 3 به بالا