رشته عمران
    مهندسی عمران
 
  عنوان مهندسی درابتدا یعنی در قرن هیجدهم میلادی فقط به اموری که  مربوط به طراحی و ساخت بناها و دستگاهها و قطعات مورد استفاده در حوزه  نظامی می گردید اطلاق می شد. (military Egineering) بعدها  شاخه ای تحت نام مهندسی سیویل civil engineering))  که کارهای  مربوط  به ساخت و ساز ابنیه های مختلف و راه­ها را شامل می شد از آن جدا گردید. از آن پس افرادی را که در زمینه طراحی و اجرای راه­ها ،  پل­ها ، سدها، کانال­ها ، برج­ها و ..... فعالیت  داشتند مهندس سیویل می نامیدند. در ایران در سال 1313 با تأسیس دانشگاه تهران این رشته با نام مهندسی راه و ساختمان شروع به پذیرش دانشجو نمود و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نیز با همین نام نامیده می شد.
  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به اینکه فعالیت­های این رشته مهندسی بسیار گسترده ­تر از امور مربوط به راه و ساختمان سازی های معمول  می ­شد، یعنی علاوه بر موارد فوق شامل کلیه فعالیتهای مربوط به عمران و آبادانی و بهسازی و نوسازی می­ گردید، این رشته مهندسی را مهندسی عمران که نزدیکترین معنی به کلمه (civil engineering) است نامگذاری کردند. گرایش­های مختلف مهندسی عمران درایران در دوره کارشناسی شامل سه گرایش مهندسی عمران – عمران ، مهندسی عمران-آب و مهندسی عمران –نقشه برداری می ­باشد. امروزه درتمامی کارهای مرتبط با طرح و اجرای بناها و سازه­های مختلف مهندسی از قبیل سدها ، راه­ها ، پل­ها ، تونل­ها، سیلوها ، مخازن زمینی و هوایی آب و سایر مایعات ، سالن های صنعتی ، دکل­های انتقال برق، کانال­ها، شبکه های آبیاری و زهکشی، اسکله ها، محوطه های صنعتی، پالایشگاه­ها، مجتمع های پتروشیمی، خطوط انتقال آب، راه آهن، برج های خنک کننده نیروگاهی، دودکش های بلند ،سازه های فراساحلی، سکوهای نفتی و ...... حضور گرایش­های مختلف مهندسی عمران ضروری می­ باشد . با پیشرفت علوم و فنآوری و ساخت ابزارها و ماشین آلات مدرن مهندسی و استفاده از سامانه های الکترونیکی و ماهواره ای حوزه فعالیت این رشته بطور روز به روز افزایش و امکان همکاری و تعامل با سایر رشته های مهندسی را بهبود بخشیده است. دراین بین تکنسین های عمران که فارغ التحصیلان دوره های کاردانی عمران با گرایش­های مختلف هستند به عنوان رابط بین عوامل اجرایی شاغل در کارگاه و مهندسان طراح و ناظرین، نقش مهمی را از لحاظ اجرای صحیح و اصولی پروژها ایفا می نمایند.
  کاردانی عمران نیز دارای گرایشهای مختلف شامل : کارهای عمومی ساختمان – ساختمانهای بتنی – زیرسازی راه – روسازی راه  و کارهای چوبی می ­باشد که در میان آنها دانش آموختگان رشته کارهای عمومی ساختمان به خاطر گذراندن دروس نظری و عملی و آزمایشگاهی مرتبط با حوزه های مختلف عمرانی و آشنایی بیشتر با موضوعات اجرایی، توانایی حضور در بخش­های مختلف فعالیت­های عمرانی را دارند.